NOWE ŻYCIE
SZKLANYCH
NEGATYWÓW

Fundacja TRES opiekuje się kolekcją szklanych negatwów wykonanych przez Constantego Sikorskiego fotografa ze Zbąszynia. Naszym celem  jest nie tylko upublicznienie i zabezpieczenie zespołu archiwalnego, ale także twórcze działanie i szukanie współczesnych kontekstów dla starej fotografii. Pomagamy również innym archiwom społecznym w digitalizacji i upublicznieniu swoich zasobów. Nasze dotychczasowe działania to głównie aktywność dygitalizacyjna, wystawiennicza i wydawnicza. Zależy nam na budowaniu społecznej aktwności wokół zagadnień archiwów społecznych.

2023

W historii Zbąszynia uwiecznionej na szklanych negatywach Constantego Sikorskiego konie, jeźdźcy i żołnierze z szablami są częstymi bohaterami zdjęć. Fotograf zarejestrował formacje jeszcze w pruskich mundurach sprzed 1914 roku jak i polskich ułanów i strzelców konnych którzy stacjonowali w mieście do 1937 r. Wystawa w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła.

2022

Trafiły w nasze ręce szklane negatywy z archiwum rodzinnego z Nowego Tomyśla. Negatywy po oczyszczeniu i zeskanowaniu wrócą do dotychczasowych właścicieli a my wkrótce udostępnimy efekty prac digitalizacyjnych.

2022

Wystawa fotografii z kolekcji szklanych negatwów Fundacji TRES na STARYM DWORCU w Zbąszyniu. W tym roku pozwolimy sobie na odpoczynek w kulturalny sposób. Projekt wspólfinansowany przez Samorząd województwa Wielkopolskiego.

2021

Archiwum społeczne (repozytorium cyfrowe) i wystawa dotyczące tradycji muzycznych Regionu Kozła, których istotną część stanowią szklane negatywy z kolekcji Fundacji TRES. Projekt współfinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partner Uniwersytet Wrocławski.

2021

Wystawa fotografi z kolekcji szklanych negatywów FUNDACJI TRES. Bohaterami wystawy tym razem są „fachowcy” oraz ujęty w kadze etos wielkopolskiej pracowitości. Projekt wspólfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

2020

Szklane negatywy o tematyce kolejowej z kolekcji fundacji TRES stały się elementem projektu skierowanego do dzieci ale także do rodzin – KOLEJ na HISTORYJKI. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

2020

Z okazji obchodów 150 rocznicy powstania lini kolejowej Poznań-Zbąszyń-Frankfurt i Zbąszyń-Gubin na starym dworcu kolejowym w Zbąszyniu otwarto wystawę, której bohaterami są również szklane negatywy ze zbiorów Fundacji TRES. Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminę Zbąszyń

2020

Digitalizacja i upublicznienie 1014 szklanych negatywów wykonanych przez Marcelego Jarosza w okolicach Miechowic Małych w powiecie tarnowskim. Projekt współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Kultura Cyfrowa 2020)

2019

Wykorzystaliśmy szklane negatywy z naszej kolekcji do zilustrowania legend i podań Regionu Kozła. Redaktorem publikacji jest Eugeniusz Kurzawa a wydawcą Stowarzyszenie Gmin RP Regionu Kozła.

2019

Gra planszowa „WYWOŁAJ POWSTANIE z pamięci szklanych negatywów oparta jest o szklane negatywy Constantego Sikorskiego z czasów Powstania Wielkopolskiego 1918-1920 z kolekcji Fundacji TRES. Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Nowotomyskie, Powiat Wolsztyński.

2018

Kolejny raz udostępniamy nasz portal dla innych zbiorów niż nasze własne. Stowarzyszeniem Muzeum Ziemi Niemczańskiej we współpracy z Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego podjęło trud digitalizacji ciekawego zbioru.

2017

W naszej kolekcji znajduje się cenny szklany negatyw Constantego Sikorskiego zrobiony w pracowni Dezyderego Mocznaya w Zbąszyniu. To ten negatyw stał się zaczątkiem pomysłu by zbierać w jednym miejsu ocalałe jeszcze witraże z tej pracowni. Zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Gminę Zbąszyń: Wirtualna kolekcja witraży z pracowni Dezyderego Mocznaya. www.szklanepozytywy.pl

2459

UDOSTĘPNIONYCH
SZKLANYCH NEGATYWÓW
W KOLEKCJI FUNDACJI TRES

1724

OBIEKTY W INWENTARZU ARCHIWALNYM